Koszt zakupu paneli słonecznych

Fotowoltaika to temat, który budzi żywe zainteresowanie. Tym bardziej, że jak głoszą banery reklamowe, można dorobić się darmowego prądu. Czy to prawda, że prąd będzie darmowy? Nie do końca. Można jednak spodziewać się znacznego obniżenia rachunków za prąd, ciesząc się tym samym sporymi oszczędnościami. Wiele osób ciekawi jednak koszt, który związany jest z instalacją fotowoltaiczną. Co należy wiedzieć na ten temat?

Cena paneli

Na samym początku warto zaznaczyć jedną rzecz. Fakt, że na stronie poszczególnych producentów, firm zajmujących się tą tematyką widnieją pojedyncze ceny za panele, jeszcze nic tak naprawdę nie oznacza. Nie można zapomnieć bowiem o tym, że takich paneli potrzeba będzie więcej. Dokładna ilość zależna jest od tego, z jakim gospodarstwem/firmą ma się do czynienia. Do tego wszystkiego trzeba również dołożyć robociznę, która związana jest z zainstalowaniem owych paneli.

Aczkolwiek, podane ceny to już jakiś początek tego, co tak naprawdę należy wiedzieć na ten temat. Panele słoneczne cena można podzielić na kilka grup. Ich koszt tak naprawdę w części zależny jest od tego z jaką dokładnie technologią ma się do czynienia. Technologia sprawiła, że panele można podzielić na:

  • polikrystaliczne – nie są one tak wydajne, a na dodatek są mniejsze. Dlatego też nie zajmują tak dużo miejsca na dachu. To powoduje, że ich cena jest zdecydowanie mniejsza.
  • monokrystaliczne – ich znakiem rozpoznawczym jest wyższa cena. Warto jednak i tak zdecydować się na ich montaż, ponieważ to produkt zdecydowanie bardziej wydajny, który pozwoli na pozyskanie większej ilości prądu z OZE.

Koszt instalacji

Każda osoba, która zainteresowana jest tą tematyką nie może zapomnieć o tym, że na koszt instalacji wpływ ma również inwerter. Chyba śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najdroższych elementów, jeżeli chodzi o tą całą instalacje. Za sam inwerter można zapłacić nawet ok. 6000 zł. Może to być kwota nieco mniejsza, ale nie można zapomnieć o tym, że duży wpływ na to będzie mieć także indywidualne zapotrzebowanie na prąd.

Na cały koszt wpływ będzie mieć również okablowanie, jakie potrzebne jest w takich właśnie przypadkach. Okablowanie, które sprawi, że cała instalacja fotowoltaiczna tak naprawdę będzie miała „ręce i nogi”. Ostateczny koszt może doprowadzić do oszołomienia. Nie można jednak zapomnieć o tym, że możliwe jest pozyskanie dofinansowanie na założenie całej instalacji. Nie pokryje ono całości kwoty, ale można być pewnym tego, że chociaż część pieniędzy będzie można uzyskać.

Separator image .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?