Frezowanie CNC co to jest?

Wiele osób zastanawia się, frezowanie CNC co to jest? Frezowanie to proces obróbki podrastywnej, który wykorzystuje wiele zestawów obrabiarek do wydajnego precyzyjnego cięcia różnych materiałów (takich jak metale, tworzywa sztuczne lub drewno) na określoną część geometryczną. Frezarki szybko wytwarzają części końcowe, stosując procesy 3- lub 5-osiowe.

Części metalowe oferują większy wybór wykończenia, podczas gdy obrobione części z tworzyw sztucznych są uzupełniane jako frezowane i odsłaniają widoczne ślady narzędzi. Podczas gdy obróbka 3-osiowa jest jedną z najczęściej stosowanych technik wytwarzania części, jej podstawowa prostota ogranicza ją do części, które nie są zbyt głębokie; podobnie istnieją ograniczenia podczas obróbki głębszej części z wąskimi wnękami. Ograniczenia te mogą prowadzić do nieodpowiedniego wykończenia, a także wysokich kosztów pracy. Jedną z zalet obróbki 3-osiowej jest jej niski koszt.

Ponieważ pojawiło się zapotrzebowanie na bardziej wyrafinowane części, obróbka 5-osiowa może pracować z częścią z pięciu stron w jednej operacji, dzięki czemu jest bardzo odpowiednia dla głębszych części pochodzących z bardziej sztywnych materiałów. Zapewnia również większą precyzję i szybkość przy jednoczesnym zmniejszeniu drgań narzędzia. Chociaż obróbka 5-osiowa jest szybsza, wymaga dłuższego czasu przygotowania.

O tym warto pamiętać!

Lata 1980. zapoczątkowały powszechne wykorzystanie frezowania cnc w warsztatach maszynowych, ostatecznie umożliwiając hobbystom, rzemieślnikom i projektantom dostęp do technologii. Doprowadziło to do szerokiego zastosowania w przemyśle w biżuterii, płytkach drukowanych, częściach broni palnej i produkcji dzieł sztuki. Obecnie frezowanie kieszonkowe CNC jest jedną z najczęściej stosowanych operacji w obróbce skrawaniem. Oprogramowanie do programowania CAD/CAM umożliwia maszynistom obróbkę dużych ilości materiału przed wykończeniem części. Ponieważ proces ten maksymalizuje większość usuwania materiałów, przemysł lotniczy i stoczniowy szeroko go wykorzystują.

W konsekwencji CNC doprowadziło do przekształcenia frezarek w centra obróbcze składające się z automatycznych zmieniaczy narzędzi, magazynów narzędzi lub karuzel, sterowania CNC, systemów chłodzenia i obudów. Centra te dzielą się na dwie kategorie: pionowe centra obróbcze (VMC) lub poziome centra obróbcze (HMC). Ograniczenia te mogą prowadzić do nieodpowiedniego wykończenia, a także wysokich kosztów pracy. Jedną z zalet obróbki 3-osiowej jest jej niski koszt. Ponieważ pojawiło się zapotrzebowanie na bardziej wyrafinowane części, obróbka 5-osiowa może pracować z częścią z pięciu stron w jednej operacji, dzięki czemu jest bardzo odpowiednia dla głębszych części pochodzących z bardziej sztywnych materiałów. Dowiedz się więcej – frezowanie CNC co to jest? Warto także wejść na stronę internetową firmy aby zobaczyć więcej informacji na temat jej oferty i tego jak przebiega cały proces frezowania.

Separator image .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?