Jakie zabiegi przeprowadzać na zbożach ozimych?

Wiosna to czas najintensywniejszego wzrostu wszystkich roślin, również tych, które zostały zasiane lub zasadzone już jesienią.

Do tej grupy należą zboża ozime, takie jak pszenica, pszenżyto czy żyto. Niestety w tym czasie bardzo szybko, o wiele szybciej niż zboża, rozwijają się chwasty, które zakłócają wzrost innych roślin. Producenci rolni zaczynają walkę z nimi już jesienią. W walce z chwastami jednoliściennymi i dwuliściennymi najlepiej sprawdzają się preparaty z grupy herbicydów. Ważnym czynnikiem przy wykonywaniu oprysków jest pogoda. Herbicydy nie są wchłaniane przez rośliny poprzez systemy korzeniowe.

Z tego powodu jeśli środki chemiczne zostaną spłukane przez deszcz, nie będą miały szansy zadziałać. Dlatego też wielu rolników decyduje się na zwalczanie chwastów w zbożach ozimych nie tylko jesienią, ale także wiosną. Mogą być to zarówno pierwsze działania, jak i opryski uzupełniające te, które zostały wykonane zaraz po zasianiu pszenicy czy żyta.

5

Jak zwalczać chwasty w zbożach ozimych wiosną?

Procedury postępowania wiosną nie różnią się od tych jesiennych. Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego środka do wykonania oprysku. Na rynku są dostępne zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowe herbicydy. Chwasty kiełkują i rosną o wiele szybciej niż zboża. Dzięki temu możemy szybko ustalić, z jakimi chwastami mamy do czynienia i na tej podstawie dobrać preparaty, które będą skuteczne. Jednocześnie wymusza to na rolniku szybkie działanie – in wcześniej pozbędzie się niepożądanych roślin, tym mniej zakłócony będzie wzrost zbóż. Opryski najlepiej rozpylać w czasie, kiedy jest dość ciepło (temperatura wynosi ok. 8 stopni), a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie deszczu. Umożliwi to środkowi wniknięcie do komórek chwastów. Więcej informacji o tym, jak powinno wyglądać choroby fuzaryjne, znajdziesz po kliknięciu w odnośnik.

Separator image .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?