Przygotowanie sprzętu do sezonu snowboardowego

Zima coraz bliżej. Już niedługo założymy buty, przypniemy deski i będziemy szusować po białym puchu. Zanim to jednak nastąpi, dla własnego bezpieczeństwa oraz w celu uzyskania jak największej przyjemności z jazdy, warto zainteresować się swoim sprzętem.

Deska snowboardowa

W przypadku deski snowboardowej warto sprawdzić jakość smarowania ślizgu. Często, po poprzednim sezonie, ślizg jest już mocno wytarty, a w najważniejszych miejscach (wzdłuż krawędzi), całkowicie pozbawiony smaru. Nie ma wtedy innego wyjścia niż deskę przesmarować. Samemu lub w specjalistycznym serwisie. Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie ostrości krawędzi. Są one bardzo podatne na uszkodzenia. Nawet kilkugodzinna jazda po zbitej, zlodzonej trasie potrafi całkowicie je stępić. Nie mniej istotne są otwory do których mocujemy wiązania narciarskie. Warto zbadać, czy nie wyrobiły się gwinty.

Przystępując do własnoręcznego przygotowania deski do sezonu należy umieścić ją w miejscu, w którym będzie mogła swobodnie leżeć. Jeśli nie mamy jak jej przymocować, wystarczy, że umieścimy ją na oparciach dwóch leżących obok siebie krzeseł. Na początku musimy wyczyścić deskę ze starego smaru. Po dokonaniu tego sprawdzamy ślizg pod kątem uszkodzeń. Jeśli są jakieś dziury, łatamy je przy pomocy P-texu. Zbieramy nadmiar tworzywa i wyrównujemy ślizg drobnym papierem ściernym.

W kolejnym kroku przechodzimy do ostrzenia krawędzi. Jest to dość precyzyjna i żmudna robota. Trzeba ją jednak wykonać, gdyż ostre krawędzie to gwarancja naszego bezpieczeństwa i przyjemności czerpanej z jazdy. Ostrzenie krawędzi zaczyna się od dolnej płaszczyzny. Wyrównujemy ją za pomocą pilnika, lub specjalnej ostrzałki. Następnie ustawiamy deskę pionowo i ostrzymy boczną płaszczyznę przy pomocy ostrzałki z drobnym pilnikiem, przesuwając się jednostajnym ruchem od przodu do tyłu deski. Na końcu zaostrzona krawędź powinniśmy wypolerować.

Ostatnim krokiem jest smarowanie. Prosta czynność polegająca na nałożeniu smaru na deskę, a następnie rozprowadzeniu go po całej powierzchni za pomocą rozgrzanego żelazka (najlepiej nie tego samego, którym prasujemy ubrania). Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by żelazko nie miało zbyt wysokiej temperatury, ani by nie pozostawało zbyt długo w jednym miejscu. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia ślizgu. Pozbywamy się nadmiaru smaru.  Brawo. Deska jest już gotowa

Wiązania snowboardowe

W celu zapewnienia komfortu jazdy, wiązania snowboardowe muszą być odpowiednio ustawione. Najprostsza zasada brzmi, że im jesteś wyższy, tym szerzej mocujesz wiązania. Kąty dobiera się w zależności od stylu jazdy. Oczywiście zasady zasadami, ale najważniejsze jest, by po pierwszej jeździe ustawić je tak, by było jak najwygodniej.

Separator image and tagged with , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?